Ако не успяваш да се справиш с акнето, има няколко важни неща, които трябва да знаеш.
1. ХРАНЕНЕТО Е ВАЖЕН ФАКТОР
Газираните напитки, шоколада, цигарите и алкохола влошават състоянието на мазната кожа. Пикантните храни, пържените и консервирани храни засилват отделянето на мазнина.
Избирай храни, които съдържат витамини – пресни плодове и зеленчуци. Замести безалкохолните напитки с фреш или чай. При жажда избирай вода, вместо сок или кока кола. Опитай се да ограничиш приема на кафе до две кафета на ден. Откажи се от енергийните напитки! Те активират омазняването, предизвикват възпаления.
И все пак, добре е да знаеш, че дори и да изолираш всички вредни храни от живота си, акнето няма да изчезне. Правилното хранене ще предотврати влошаването му.
2. СТРЕСА
Всяка промяна в начина на живот може да предизвика влошаване на вида на кожата, ако тя е предразположена към акне. Заминаването в друг град или държава, смяна на дневния режим, промяна в приятелствата или партньорствата – също.
Акне може да се развие изведнъж, без предварителни индикации, при силен емоционален срив – раздяла с любим човек, прекратяване на интимна връзка, неочакван обрат в кариерата. Този тип акне протича динамично – с дълбоки въпаления, интензивно омазняване, загрубяване на повърхността на кожата.
Често се случва акнето да се развие от стреса при дипломиране и от напрежението при кандидатстудентските изпити.
Недоспиването и преумората, престоят в задимени помещения, редовната употреба на цигари и алкохол, нездравословния начин на живот също могат да предизвикат влошаване на акнето. За умът това може да означава разнообразие и развлечение, но тялото изпада във физиологичен стрес, който отключва механизма на заболяването.
Ако акнето се е развило по този начин, трябва незабавно да се консултираш със специалист.
САМОЛЕЧЕНИЕТО Е АБСОЛЮТНО НЕЖЕЛАТЕЛНО!
То може да доведе кожата до състояние, в което да не се повлиява от средставата за лечение, които иначе биха погнали. Важно е да знаеш, че този тип акне има непостоянен характер. Има периоди на затихване и периоди на активиране. Лечението трябва да се провежда системно, под наблюдение на специалист, без никакви допълнителни своеволия в използването на продукти против акне.
3. ЕМОЦИИТЕ ВЛИАЯТ НА АКНЕТО
Ако в годините преди 17-та ти година кожата е проявила симптоми на акне, но не е подходено компетентно към това състояние, то може да е преминало към хронично състояние. Пониженото самочувствие, лошото настроение от неприемливия външен вид, плача и драмите около всяка нова пъпка допълнително влошават състоянието. Емоциите влиаят изключително мощно върху процесите в кожата. Негативизъм към себе си и лошо настроение водят до появата на нови възпаления, повече мазнина и комедони.
Какво да направиш? Забавлявай се, усмихвай се често, пей, танцувай. Поеми грижата за себе си в собствените си ръце. Не разчитай единствено на решенията, които ще вземат родителите ти относно вида на лицето ти. Знай, че проблемът има решение. Цялостно лечение в домашни условия няма как да се проведе, но има с какво да помогнеш за подобряването му.
4. ДОМАШНАТА КОЗМЕТИЧНА ГРИЖА ТРЯБВА ДА БЪДЕ СИСТЕМНА, ЦЕЛЕНАСОЧЕНА И СТРИКТНА
Подсигури си продукт за измиване специално предназначен за мазна кожа. Не използвай сапун, спирт или мокри кърпички.
Избирай продукти от естествен произход, които подпомагат обезмазняването, почистват порите, успокояват кожата, ако е чувствителна, без да я изсушават. От начина, по който почистваш лицето си зависи до колко ще станат широки порите на кожата и до колко проблема “мазна кожа” ще се влоши. Виж статията по темата
“КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ ЗА ШИРОКИТЕ ПОРИ АКО ИСКАШ ДА СЕ СПРАВИШ С ТЯХ“
Ако имаш комедони, възпаления и пъпки, не ги стискай. Този лош навик може да предизвика разрастване на проблема и да доведе до „контактно акне”, което е трудно лечимо. Можеш да си направиш дълбоки нелечими белези, петна и неравности. Препоръчвам ти да се запознаеш със статията, която посветих точно на тази тема – за почистването у дома.
“МОГА ЛИ ДА ПОЧИСТЯ ПЪПКИТЕ САМА У ДОМА?”
Почистването на лице е основната грижа, която е необходима на кожата, когато е мазна и проблемна. Почистването на комедоните и възпаленията трябва да се извършват само от добре квалифициран специалист. А колко често е добре да се прави почистване на лице в козметичен салон, виж в статията по-долу:
“КОЛКО ЧЕСТО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ ПОЧИСТВАНЕ НА ЛИЦЕ?”
5. КАКВО, ВСЕ ПАК, МОЖЕШ ДА ПРАВИШ У ДОМА?
Използвай глинени маски (с каолин, хума, морска кал) за да поддържаш кожата чиста и да подпомагаш зарастването на раничките от възпаленията.
Прави хидратиращи маски с щипка ленено семе, невен и лайка. Сваряват се за 5 минути, прецеждат се и се нанасят на лицето за 15 минути. Два пъти в седмицата хидратирай кожата с такава маска. Тя подпомага бързото заздравяване на раничките, прави кожата гладка, попомага я в защитата от бактерии, предотвратява възпаления и зачервявания. Редувай тези маски с глинени маски за лице.
Ако нямаш възможност да направиш домашните маски и търсиш готово решение за домашна грижа ето какво ти препоръчвам:
СЪВЕТ ОТ МЕН
Не губи повече време в лутане, експерименти и разочарования. Обърни се към професионалист, който да ти помогне да се справиш с акнето по здравословен и дълготраен начин. Търси специалист, който да изготви твоята индивидуална програма за лечение.
Аз вече повече от 20 години помагам на хора с този проблем да постигнат нежна, чиста и гладка кожа. Виж програмата, по която работя
“ЛЕЧЕБНА АНТИ-АКНЕ ПРОГРАМА В САЛОН ДИВНА МЕДИК“
Ако нещо от казаното до тук ти е познато или ако имаш някой от описаните проблеми, знай, че има спасение.
За да разбереш повече за нашите процедури и цени или да запишеш час за процедура влез ТУК.
Ще получиш съвет как да решиш проблема си веднъж и завинаги.
Ако искаш да научиш още интересни и полезни неща за поддържането на кожата, каня те да се абонираш за моя безплатен бюлетин.
Ако статията ти се струва полезна, моля те, сподели я с приятелите си!