Какво представлява целулита?
Това е явление, което засяга жените на възраст от 15 до 65 год. Може да се определи като вторичен полов белег характеризиращ жената. Той е създаден от природата, за да осъществи механизъм на защита на бъдещия плод, израстващ в тялото на майката. Когато тялото на жената се подготвя за своята бъдеща майчинска функция, то се „оборудва” с допълнителна защита, която се разполага в зоните на долната част на корема, бедрата, ханша, за да бъдат термично и буферно подсигурени. Естествената природа на здравата жена се характеризира с мекота и плътност на кожата в тези участъци. Когато тялото живее и се развива по естествен природен път, то е красиво, женствено и сексапилно.
Тези естествени природни форми започват да се променят вследствие на нездравословен начин на живот и се превръщат в козметичен дефект. Тогава подкожната тъкан започва да се променя, като оформя трапчинки, бабуни и неравности. Това дава знак, че процесите в подкожната зона на ниво хиподермис не вървят здравословно.
Най- често от този козметичен недостътък са засегнати жените в индустриализираният свят –59 ÷ 90%.
Целулитът се характеризира с прекомерно натрупване на мазнини в клетките на подкожна мастна тъкан. “Портокаловата кожа” засяга тъй наречените “проблемни зони” на бедрата, хълбоците, седалището и корема. Нарушена е водната обмяна на подкожната мастна тъкан, което се изразява в лека отточност и увеличен обем на мастните клетки.
Какви могат да бъдат причините за появата на целулит?
- Хормонални – в 65% от от случаите целулитът се уснановява при нарушаване на хормоналния баланс. Това може да се забележи в различни етапи от живота на жената в периода на пубертета; при използване на контрацептиви, по време и след бременност, при стрес.
- Генетични – наследствеността е важен фактор, определящ броя на мастните клетки в подкожната тъкан.
- Начин на живот – Нерационалното хранене, липсата на спорт, употребата на алкохол и цигари силно повлияват развитието на този проблем.
Какво стои в основата на целулита?
Това е неправилна обмяна на веществата, както на живата клетка, така и в целият организъм.
Когато доставките на хранителни вещества за тялото са неритмични, мастните клетки се включват в режим ЗАЩИТА и започват да складират резерви. Това е тяхната естествена функция, за която са създадени. Така нередовното и неправилното хранене, както и кампанийното гладуване създават синдром на презапасяване в клетките. Ето защо целулитът не само не може да бъде отстранен с диета, но даже може да се влоши състоянието му. Ето защо наблюдаваме целулит и при много слаби жени.
И още – целулитът не е проблем на напълняването, той е кожен проблем и няма никакво отношение към теглото. Целулитните промени имат съвсем различна причина за поява от мазнининте, които се натрупват при напълняване. Те са много по-дълбоко под кожата и тях организма изгаря при отслабване, докато целулитните мазнини не се изгарят , те са мастни клетки в кожата.
Причината за наличието на портокалова кожа е промяната в структурата на съединителната тъкан, по-точно колагеновата мрежа, която разделя мастната тъкан на делчета /адипоцити/. Натрупаните мастни клетки се раздуват, като може да увеличат обема си до 60 пъти и по този начин притискат кръвоносните и лимфни съдове, с което затрудняват кръвообращението и лимфния поток. Вследствие на което колагеновата тъкан /септи/ се деформира, втвърдява и се разкъсва. Появява се херниация, която се изразява в неравности на повърхността на кожата във формата на трапчинки. Колкото повече се увеличава количеството подкожна мастна тъкан, толкова повече се увеличават и трапчинките.
Кои са факторите водещи до затруднена обмяна на веществата?
- Обездвижването – модернизацията и автоматизацията на живота лишават тялото от необходимата му доза движение на ден, както в работата, така и в дома. Движението на мускулите изгаря енергия, намираща се в мастните клетки на хиподермиса. Когато движението липсва, мастните клетки започват да наедряват.
- Неправилното хранене – от гледна точка както на неправилното комбиниране на храните така и на прекомерната употреба. Липсата на равномерен ритъм на хранене задейства механизмите на защита в тялото. То започва да се организира като тяло, живеещо в период на бедствие – започва да се запасява при всяко постъпване на храна, тъй като не е сигурно кога пак ще бъде нахранено.
- Употребата на недостатъчно течности – това лишава организма от възможноста да се пречиства, като изхвърля непотребните продукти от обмяната на веществата. Липсата на вода в съединителната тъкан втвърдява колагеновите влакна. Те са силно хигроскопични и запазват еластичността си само в голямо количество вода.
- Стресът – липсата на равномерен ритъм на работа и почивка, води до отделянето на хормони, които пряко или коствено имат отношение към тъканната обмяна. При дисбаланс се стига до натрупване мастни запаси, което е пряко свързано с целулита. Мастните клетки в подкожието са част от имунитета на цялото тяло, затова реагират с презпасяване, когато тялото подава знак за изтощение и преумора.
- Носенето на тесни дрехи – затрудненото кръвоснабдяване влошава храненето на клетките в хиподермиса. Това води до активиране на рецепторите, отговорни за доставката на запаси в клетката. В отговор те започват да презапасяват, като доставят по-голямо количество мазнини в клетката. Ето защо не е препоръчително при антицелулитна програма да се носят тесни ластични клинове, стегнати бандажи и панталони, които биха затруднили нормално кръвоснабдяване на зоната.
Първият симптом за зараждане на целулит е по-трудното зарастване на рани и синки. Може да се появят малки отоци и подпухналост. Ако не обърнете внимание на време, отоците нарастват и по кожата се появяват неравности, които се забелязват при движение на долните крайници. Следващия етап е образуването на портокалова кожа, съпроводено с появата на уплътнения и синини. Със задълбочаване на процеса целулитът се забелязва дори и при отпусната кожа. Дейността на повърхностните вени е затруднена и в капилярите се задържа кръв. Когато цветът на кожата се измени и придобие синкав оттенък, тогава целулитът от козметичен дефект е прераснал в медицински.
Профилактиката на целулита трябва да започне още преди настъпването на пубертета. Активния двигателен режим и рационалното хранене са най-сигурните средства. Чрез тях се цели главно подобряване състоянието на кожата и поддържане на нормален размер на мастните клетки.
Какво е решението при целулит?
Необходимо е предварително да си направите косултация, за да се установи произхода на целулитното натрупване, на базата на което да ви се изготви програма.. Имайте предвид, че лечението с хормонална терапия в повечето случаи е неефективно.
Целутрон
Чрез токови импулси се постига натоварване на определени групи мускули, т. е. Извършва се ”пасивна гимнастика”. Серия от 20 процедури осигурява мускулно натоварване равняващо се на три месеца активен фитнес, изчиства токсините и натрупванията, като същевременно стимулира отделителната система. По този начин се постига видим ефект изразяващ се в бързо разграждане мастните депа и стягане на мускулите.
Масаж
Най- сигурният и доказан метод е масажът. Чрез него се постига подобрено кръвоснабдяване в целулитните зони, което подобрява тъканното хранене. Клетките се успокояват и спират да се презапасяват, защото започват да се хранят редовно. Чрез масажът се раздвижва лимфата и се подпомага нейното оттичане. Това води до бързо видимо намаляване на отточността в масажираните зони. Масажът подобрява елстичността на влакната в съединителната тъкан, което води до заглаждане и изчезване на трапчинките на повърхността.
Криотерапия
Методът се състои в силно изстудяване на засегнатите от целулита участъци. Първо се нанася активен антицелулитен серум, които да ускори разграждането на мастните натрупвания. След това върху кожата се поставят специални компреси, напоени в изстудяващ криолосион. В този момент се усеща изстудяването и съответно организъмът реагира с нужда от затопляне, кръвоносните съдове се разширяват, ативира се кръвообращението. Клетките на целулита, отговорни за терморегулацията на тялото започват усилено да отделят енергия за затопляне на третираното място. Вследствие на полученото кръвонасищане се подобрява и обмяната на веществата и следователно изчистване от токсини и излишни мазнини. Метода няма противопоказания. Особено е подходящ при слаби капиляри, разширени вени, тежест в краката, чувствителна кожа и т. н. Резултатът от криотерапията зависи от това дали става въпрос за мек или твърд целулит. При мекия са необходими около 10 процедури, а за твърдия – повече. Криотерапията трябва да е съчетана с лимфен масаж, подходяща диета и колкото може повече движение. При такава комбинация след 10 дневно приложение може да се гарантират от 3 до 5 см намаляване на обиколките.
Парафанго
Процедурата осигурява бърз надежден начин за доставка на антицелулитен серум на нивото на мастните клетки, с който блокира рецепторите. Така се осигурява излизането на мазнините от тях. Топлият парафин, нанесен върху целулита, съдържа водорасли, които подобряват еластичността на колагеновите влакна, което води до заглаждане на трапчинките на повърхността и много бързо видимо подобряване на релефа на кожата. Престоят в термоодеало създава ефекта на микросауната, по време на който интензивно се разграждат мазнините и се извеждат от тъканите задържаните течности. Комбинирането на процедурата „парафанго” с антицелулитен масаж , подходящ хранителен режим и движение гарантират за 10 дни намаляване на обиколките от 3 до 5 см.
Препоръки към антицелулитната програма:
Обърнете внимание на хранителния режим. Намалете мазните и сладките храни и избягвайте приема на газирани напитки, алкохол и консерванти. Наблегнете на плодовете, зеленчуците и заместете белия с пълнозърнестия хляб. В кухнята подправяйте ястията си с по-малко сол. Тя допълнително утежнява картината, като вкарва вода в засегнатите области под целулита. За радост съществуват хранителни продукти, които имат антицелулитно въздействие – подобряват плътността и еластичността на съединителната тъкан и освобождават излишната вода в клетките. Това са картофите, зелето, оризът, гъбите, бананите и ечемикът.
- Дори да имате плосък корем и нито един излишен килограм, може да се сдобиете с портокалова кожа. Знайте, че целулитът не е непременно свързан с проблеми с теглото. Може да имате бъбречна недостатъчност, ендокринни смущения или да вземате неподходящи контрацептиви.
- Ако не сте спортна натура и избягвате физическите натоварвания, разходката в квартала за не по-малко от 20 минути и сутрешната гимнастика са достатъчни за подобряване на обмяната на веществата. Подходящи спортове са каране на велосипед, плуване, тичане и фитнес. Ако работата ви изисква да прекарвате повече време в седящо положение, ставайте на всеки половин час, а вечер като си взимайте душ, сменяйте топла и студена струя. След това с кръгови движения от долу на горе нанесете подходящ крем и се отпуснете за няколко минути.
Заявете своята консултация ТУК