Ако те дразни лъщенето на кожата и широките пори има с какво да си помогнеш у дома.
Грижата за мазната кожа е добре да се извършва в две посоки – повърхностен пилинг и премахване на мазнината.
Домашен пилинг
Основното правило е да не се прекалява с него! Когато твърде често се прилага пилинг, мазната кожа започва да се уплътнява и удебелява. Знам, че усещането за гладкост след пилинга е много зарибяващо. И точно заради това усещане може лесно да се премине границата на полезността.
Ето какво ти предлагам – прави домашен пилинг два пъти седмично с царевично брашно, разтворено във вода. Царевичното брашно е натурален продукт, който абсорбира излишната мазнина. То представлява мек абразив, с който ще постигнеш усещане за заглаждане, без да излагаш кожата на риск от претъркване и нараняване. Използвай мека гъба, за да разнесеш пилинга по всички зони на лицето, след което го отмий с вода.
След като направиш пилинг е най-подходящо да поставиш маска за мазна кожа.
Домашна маска за мазна кожа с хума и кисело мляко.
- 2 лъжици хума (бяла глина);
- 1 лъжица кисело мляко;
- на върха на лъжичка за кафе цинк (в аптеките се продава на прах).
Разбърква се добре, нанася се върху цялото лице, като се избягва зоната около очите. Изплаква се с топла вода.
Може да се прилага два пъти седмично. Отстранява излишния себум, регулира омазняването, подпомага бързото зарастване на рани от възпаления, избистря и заглажда кожата.
Киселото мляко съдържа млечни киселини, които регулират и намаляват омазняването.
Цинкът себорегулира мазнината и подпомага изграждането на защита за кожата, подпомага бързото зарастване на рани, избистря кожата и изсветлява петната.
Хумата поглъща излишната кожна мазнина, стяга разширените пори, прекрасно подсушава кожата и нормализира работата на мастните жлези. Лекува алергична и раздразнена кожа, обогатява я с полезни вещества. Хумата (бялата глина) съдържа много полезни вещества и микроелементи (кремний, калий, мегнезий, цинк, натрий и др.), които доставя на кожата. Едноверменно с това почиства замърсения пласт на епидермиса. Тя действа върху кожата като антисептик, активира кръвообращението, премахва възпаленията.
Грижата за мазната кожа в домашни условия трябва да бъде прилагана в разумно темпо. Прекаляването с обезмазняващите продукти може да доведе до пресушаване и дехидратация. А това може да доведе до неприятни последи – кожата става чувствителна, лесно се зачервява. Когато липсва влага, възпаленията и повърхностните рани трудно зарастват и оставят пигментации.
Препоръка: Ако използваш често бяла глина за маска на лицето, необходимо е да редуваш с хидратираща маска.
Домашна хидратираща маска с ленено семе за мазна, проблемна и чувствителна кожа:
- ½ чаена лъжичка ленено семе;
- Щипка невен;
- Щипка лайка.
Варят се на слаб огън 5 мин. Прецежда се и се нанася на лицето за 15 минути.
Отмива се с хладка вода.
Невенът и лайка имат противовъзпалително действие, подпомагат бързото зарастване на рани, успокояват зачервена кожа. Лененото семе хидратира, успокоява чувствителна кожа и подпомага възстановяването на наранената кожа.
Ако денят ти е натоварен и не смогваш да забъркваш домашни маски, имам решение за теб.
Създадох маска, с която бързо и лесно да почистваш лицето и да премахваш усещането за мазнина.
Нарича се “Кристал” и е един от продуктите на моята козметична марка “Легенда”.
Прекрасно изглажда, избистря и почиства кожата, подпомага бързото оздравяване на ранички и възпаления. За нея разказвам по-подробно тук:
Как можеш да овладееш омазняването, пигментациите и възпаленията, с домашна маска за мазна кожа „КРИСТАЛ“?
Можеш да поръчаш маска “Кристал” на тел: 089 99 745 или на e-mail: divnamedikds@gmail.com
Ще ме зарадваш много, ако ми пишеш, всеки път, когато имаш въпрос свързан с красотата. Отговарям на всички въпроси лично!
Ако статията ти се струва полезна – сподели я с приятелите си!