Първите симптоми.
Първият признак за предразположеност към акне е омазняване на косата, което може да прерастне в образуване на пърхот. В следващия етап промяната обхваща кожата на челото, в основата на черепното окосмяване. Освен, че става мазна, по кожата се появяват черни точки и гнойни пъпчици. Порастващото дете, смутено от тази промяна обикновено решава да си пусне по-дълъг бретон, а при момичетата интересът към грима започва да расте.
В следващите етапи стават мазни участъците на носа, брадичката, на гърба между плешките, по деколтето и по рамената.
До този момент все още акнето не се е появило. Ако при един от двамата родители е имало проблемнаа кожа и акне в младежките години, вероятността при следващото поколение да се развие е 50%. При двама родители вероятността нараства на 70%.
За акне се говори когато в мазните участъци започнат да се появяват черни точки и гнойни пъпки /папули и пустули/.
5 важни неща, които трябва да знаеш, ако порасналото ти дете има акне
1. Хигиената
Мазната кожа трябва да се поддържа идеално чиста, за да не се превръща в среда за развитие на бактерии. Измиването трябва да се извършва с гел-пяна за мазна кожа, не със сапуни, спиртни продукти и мокри кърпички на спиртна основа, защото те провокират кожата към по-силно омазняване. Колкото по-често се мие косата или лицето със сапун (спирт) толкова по-упорито става омазняването. При продължителна употреба кожата става чувствителна и губи способността си да се защитава от бактерии.
Подходящо е да се прилагат домашни маски от хума или каолин (кални маски). Те абсорбират мазнината от косата и от кожата на лицето, без да създават риск от последващо по-силно омазняване. Към една супена лъжица хума/каолин се прибавя щипка цинк и щипка сяра на прах (продават се в аптеките), разбърква се с вода до получаване на течна каша. Нанася се върху кожата на скалпа или на лицето и след като изсъхне се отмива с топла вода. Маската може да се прилага 2-4 пъти в седмицата.
2. Пилингите
Продуктите с ефект на пилинг не бива да се ползват по-често от един път седмично. Въпреки, че рекламите учат на друго. Детската кожа не е достатъчно плътна и прекаляването с ексфолианти ще я превърне в много чувствителна. Това означава, че ще започне да се зачервява лесно, раните ще се лекуват по-бавно, лесно ще се образуват петна от възпаления, ще стане податлива към алергии, вирусни и бактериални инфекции. Така кожата е готова да развие акне в по-тежки форма, поради намалената способност да се защитава и да се възстановява.
3. Черни точки и пъпки не бива да се стискат у дома
Където има черна точка, там след време най-вероятно ще се появи гнойна пъпка. Почистването на черните точки е важен момент от лечението на акнето в първоначалните етапи на неговото развитие. Ако не се чистят редовно, порите на кожата стават по-широки. Най-важното условие е почистването да се прави от квалифициран специалист, който да не разранява кожата излишно и да не създава риск от разпространявне на инфекцията. Влошаване на състоянието може да бъде причинено и от козметик, който не е достатъчно добре обучен да преценява до какво ниво на възпаление може да работи безопасно. Някои видове възпаления изискват съвместна дейност с дерматолог.
Най-често в тинейджърска възраст се създава лошия навик да се чоплят и стискат пъпките. Навик, от който тръгва развитието на контактно акне-едно от най-трудните за лечение. При неразумно стискане и чоплене се образуват белези, петна и кожата става груба и неравна.
4. Самолечението
Своеволното използване на „Акне аут”, „Зинерит”, „Ретин А” и други антиакне продукти не бива да се прави без консултация със специалист. Хаотичната им употреба правят кожата резистентна (неподатлива на традиционно лечение). Акнето може да се превърне в хронично и да остане като заболяване в зрялата възраст.
5. Психиката
Има родители, които не се замислят колко подтискащо влияние има акнето върху психиката на детето. Те не си дават сметка, колко много се променя самочувствието и себеоценката на детето, когато чуе прякор измислен, заради пъпките. Във възрастта, в която всяко дете иска да бъде харесвано и одобрявано от съучениците и приятелите, пъпките се оказват драматично препятствие за да се сдобиеш с гадже. Често това превръща децата в затворени и необщителни. Тази лоша себеоценка може да попречи на личностното им реализиране като зрели хора.
Салон „Дивна медик” вече 20 години помага на младежи с акне да се излекуват трайно с американската програмата за проблемна младежка кожа.
Ако си загрижена за самочувствието на детето си, ако искаш да му помогнеш, за да излекува трайно акнето свържи се за консултация на https://divnamedik.com/proceduri/